کارت گرافیک های 7 نانومتری NVIDIA با فناوری EUV

به تازگی باخبر شدیم که "انویدیا" از بهترین تراشه های GDDR6 جهان برای کارت گرافیک های خود استفاده کرده و پس از شنیدن این همه خبر بد برای این شرکت، اخباری امیدوار کننده از آن به گوش می رسد. منابع معتبر ژاپنی اعلام کرده اند که NVIDIA برای کارت گرافیک هایی که در سال 2020 راهی بازار خواهد کرد، از لیتوگرافی 7 نانومتری استفاده می کند.

به واقع تراشه های 7 نانومتری این شرکت با تکنیک EUV تولید شده و ریخته گری آنها بر عهده شرکت کره ای "سامسونگ" خواهد بود. انویدیا در حال حاضر و در کارت گرافیک های سری Turing از ریخته گری با نام TSMC استفاده کرده و لیتوگرافی 12 نانومتری را پیش گرفته است. این احتمال وجود دارد که انویدیا در سال 2019 از تراشه های 7 نانومتری تولید TSMC پرده برداری کرده اما مدل های مبتنی بر EUV را در سال 2020 راهی بازارهای جهانی سازد.

این احتمال وجود دارد که انویدیا محصولات خود را به گروه شامل مصارف خانگی و سرور-ایستگاه کاری تقسیم کرده و برای هر گروه لیتوگرافی 7 نانومتری ساده و EUV را در نظر گیرد که در این صورت ریخته گر های آن شامل دو شرکت Samsung و TSMC خواهند بود. از سوی دیگر AMD تا پیش از این اعلام کرده بود که در سال 2019 تراشه های گرافیکی NAVI را با لیتوگرافی 7 نانومتری راهی بازار می کند که تولید آن بر عهده TSMC قرار دارد.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • عباس

  چرا همه ی شرکتها رفتن روی 7 نانومتری از بخش موبایل گرفته تا شرکتهای کامپیوتری مگه پایین تر از 7 نمیشه؟

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: عباس

  7نانومتر نود جدیدیه. چند سال پیش چند دانشمند مقاله ای دادند که در آن میگفتند قانون مور بعد از 7 نانو میمرد و تمام میشود.ثابتش کردن ولی شرکت هایی مثل سامسونگ و چند شرکت ریخته گری دیگر روش EUV را معرفی کردند که باعث برطرف شدن مقداری از این مشکل شدند ولی بازم همه امید های واقعی پیش IBM با نوع جدیدی از نود که فکر کنم از گرافین میخوان استفاده کنند (مقاله در موردش نخوندم فقط دربارش شنیدم).امید آینده پیشرفت نود برای چیپ ها دست IBM امیدوارم که موفق بشن.:-bd:-bd:-bd

  0 پاسخ
 • فکر نکنم 2019 انویدیا چیز جدیدی بده بیرون. هنوز کارتهای تورینگ جاگیر نشدن.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.