داستان واقعی سیلیکون کارت گرافیک های NVIDIA Turing چیست؟

اگربه خاطر داشته باشد، شرکت NVIDIA در حین معرفی کارت گرافیک های سری GeForce Turing، خصوصا در مدل های RTX، از 2 سیلیکون متفاوت استفاده کرده بود که خبر آن را برای شما عزیزان پوشش دادیم. به واقع انویدیا سیلیکون های خود را در 2 دسته A و ساده بخش بندی کرده و هدف از این کار نیز استفاده از سیلیکون های با کیفیت تر، به منظور ساخت مدل های Custom و اورکلاک بود.

چندی پیش خبری دیگر رسانه ها منتشر شد مبنی آنکه انویدیا از سیلیکون های جدیدی در تولید کارت گرافیک هایی از جمله RTX 2080 و RTX 2070 استفاده خواهد کرد که برخی به اشتباه، اینطور برداشت کردند که انویدیا از سیلیکون های بهتری برای کارت گرافیک های جدید استفاده می کند. اما تمام داستان به همینجا ختم نمی شود.

همانطور که گفته شد سیلیکون های مورد استفاده در کارت گرافیک هایی نظیر RTX 2080 و RTX 2070، به نسبت اورکلاک دریافتی، در نمونه های A و non-A تعریف شده است؛ اما انویدیا می خواهد به این جداسازی پایان داده و تا پایان ماه مه، تنها سیلیکون های سری A برای این منظور تولید می گردند. در حال حاضر انویدیا کارت گرافیک Geforces RTX 2070 و RTX 2080 را با 2 گونه متفاوت راهی بازار کرده است که البته این شرایط برای RTX 2080 Ti هم صادق است.

انویدیا با عرضه سیلیکون های RTX A به شرکت ها، امکان تولید کارت گرافیک هایی با پتانسیل بالای اورکلاک را فراهم می کرد؛ اما تراشه های non-A چه بودند؟ آنها شامل سیلیکون های معیوبی بودند که قاعدتا توان اورکلاک و کارایی بالا را نداشته و در نتیجه شرکت ها در مدل هایی را فرکانس مرجع، از آنها استفاده می کردند. البته در در مورد شرکت هایی مانند ایسوس باید بگوییم که حتی در مدل توربو و ساده هم شاهد استفاده از سیلیکون A بودیم!

اکنون انویدیا سیلیکون جدیدی تولید نخواهد کرد؛ به واقع این یک برداشت اشتباه از اخبار بود؛ انویدیا تنها سیلیکون های سری non-A را از چرخه تولید حذف کرده و تنها کارت گرافیک های سری A را راهی بازار می کند. بدین ترتیب کارایی این کارت گرافیک ها در حتی مدل های ساده، بهبود خواهد یافت. از سوی دیگر این اقدام می تواند به یکپارچه سازی قیمتی نیز کمک نماید.

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • 2080 ایسوس A1 هست.

  0 پاسخ
 • اون مدلای آشغال ضعیف رو میندازن به ایرانیا/-)
  قویترها هم مال اروپا و آمریکا میشه:-s

  1 پاسخ
 • بهمن

  در پاسخ به: فسیل

  فعلا که ما تو نان شبمون موندیم گراف جای خود دارد:l

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: بهمن

  :emoji2:emoji2

  0 پاسخ
 • سعید مداحی

  سلام.چقدر این شرکت های خارجی، حسابگرند.بقول یکی از اساتید قدیمی من که در یک شرکت بزرگ داروسازی آمریکایی کار می کرد؛ اینها نمی گذارند حتی یک سنت هم، اضافه هزینه شود؛ یعنی حالاکه نمی خواهند سیلیکون های معیوب را از چرخه، خارج کنند؛ آیا نباید اطلاع رسانی صریحی صورت گیرد تا خریدار بداند که مثلا چرا کارت های اسوس، بطور ذاتی در بازار گرانتر هستند؟!

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.