آخرین وضعیت کارت گرافیک های NVIDIA GeForce RTX/GTX در بازار ایران

در روزهای اخیر، آخرین گزارش تحلیلی از قیمت گذاری و روند صعود و نزول قیمت سخت افزارهای بازار ایران را در یک مطلب ساده، برای شما عزیزان منتشر کردیم؛ در خبری جدید، به سراغ بررسی وضعیت کارت گرافیک های NVIDIA Turing شامل تمامی مدل های سری RTX 20 و البته GTX 16xx رفته ایم.

قصد خرید کارت گرافیک دارید؟ در مدل های جدید انتخاب های چندانی ندارید!

انویدیا در ماه های اخیر کارت گرافیک های Turing را در چندین مدل، شامل 4 مدل RTX 2080/Ti، RTX 2070 و RTX 2060 معرفی کرده است. از این رو پرچمداران فعلی با فناوری های جدید و هوش مصنوعی، جایگزین تراشه های Pascal شده اند. سپس این شرکت اقدام به معرفی کارت گرافیک های GTXxx در مدل های GTX 1660/Ti و GTX 1650 کرده است.

روند توزیع این تراشه ها در بازار ایران، متفاوت با باقی دنیا است؛ متاسفانه در حال حاضر برای خرید کارت گرافیک های GTX 16xx  انتخاب هایی نزدیک به "صفر" دارید! این محصولات در فروشگاه های آنلاین به اتمام رسیده و یا مدل های موجود بسیار محدود (از نظر مدل و برند) هستند. حتی برخی از شرکت های صاحب نام به دلایل تجاری و سیاسی، هنوز موفق به وارد کردن این دسته از محصولات خود به بازار ایران نشده اند.

وضعیت برای کارت گرافیک های  سری RTX 20 هم بهتر از میان رده های GTX 16xx نیست؛ بسیاری از مدل های NVIDIA GeForce RTX 20 که در ماه های اخیر وارد بازار ایران شده بودند، به اتمام رسیده و حتی بیشتر برندهای موجود، سهمی از موجودی این بازار در ایران ندارند. به هر حال خبر خاصی از کاهش قیمت و شکستن حباب این کارت گرافیک ها در ایران نیست؛ خرید یک RTX 2080 Ti در خارج از کشور هم برای بسیاری از گیمرها کار چندان ساده ای نبوده و در ایران هم باید قیمت یک خودروی پراید را برای آن پرداخت کنید. متاسفانه کمپانی های صاحب نام بسیاری هنوز موفق به تامین این بخش از بازار در ایران نشده اند. به هر حال شاید باید برای خرید مدل های جدید کمی عجله کرده و یا صبر کنید تا میان رده های GTX 16xx وارد بازار شوند.

(7 رای‌ها)

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.