Google Stadia از پردازنده‌های گرافیکی AMD Vega استفاده می‌کند

زمانیکه گوگل از پلتفرم Stadia رونمایی کرد، پلتفرم استریم بازی ابری که مشابه GeForce Now است، حدس و گمان‌های زیادی درباره سخت‌افزار آن مطرح شده بود. گوگل در این باره که چه چیزی قدرت بخش پلتفرم استریم بازی آنهاست بسیار مبهم صحبت کرده، مانند پردازنده (که احتمالا یک زئون چهار هسته‌ای است) و کارت گرافیک که یک مدل سفارشی از AMD با 56 واحد محاسباتی و حافظه HBM2 توصیف شده است.

زمان معرفی گوگل استادیا در مارس سوالات زیادی را درباره نوع گرافیک این محصول بی‌پاسخ گذاشت. AMD اول کارت گرافیک گیمینگ 7 نانومتری یعنی Radeon VII را در ژانویه معرفی کرد و این احتمال وجود داشت که گوگل مشتری بزرگ این محصولات باشد، اما ظاهرا چنین اتفاقی نیافتاده است.

 Google Stadia از پردازنده‌های گرافیکی AMD Vega استفاده می‌کند

Khronos سازمانی که رابط برنامه نویسی Vulkan را توسعه داده، به تازگی گوگل استادیا را در لیست محصولات سازگار (پردازنده‌هایی که از Vulkan پشتیبانی می‌کنند) خود قرار داده است. توضیحی که برای پردازنده‌های گرافیکی گوگل ارائه شده بدین شکل است "پلتفرم بازی نسل اول گوگل (AMD GCN 1.5)" که به ما نشان می‌دهد گوگل از نسخه 1.5 معماری Graphics Core Next یا GCN شرکت AMD استفاده می‌کند.

هر نسل تیم قرمز نسخه معماری GCN را افزایش داده مانند 1.0، 1.1، 1.2 و غیره. نسخه‌ای که در حال حاضر آنها استفاده می‌کنند 1.5.1 است که مربوط به وگا 7 نانومتری است. با این حال گوگل استادیا از ورژن 1.5 بهره می‌برد نه 1.5.1.

GCN 1.5 در واقع مربوط به معمار وگا اصلیست که برپایه فناوری ساخت 14 نانومتر توسعه یافته است. هر محصول غیر 7 نانومتری وگا برای GCN 1.5 بوده، به مانند Vega 56 که گمان می‌رود AMD با تغییرات کمی از آن برای ساخت کارت گرافیک سفارشی گوگل استفاده کرده باشد. تعداد واحدهای محاسباتی برابر است (56 در برابر 56) اما ظاهرا فرکانس حافظه افزایش یافته تا به Vega 64 برسد (پهنای باند 484GB/s).

 Google Stadia از پردازنده‌های گرافیکی AMD Vega استفاده می‌کند

مشخصاتی که گوگل اعلام کرده گرافیک را با 16 گیگابایت حافظه رم اعلام می‌کند اما با در نظر گرفتن پهنای باند 484GB/s احتمالا منظور گوگل 8 گیگابایت حافظه HBM2 و 8 حافظه استاندارد DRAM روی مادربرد بوده است. اگر 16 گیگابایت حافظه HBM2 وجود داشت تقریبا باید شاهد پهنای باند نزدیک به 1 ترابایت بر ثانیه می‌بودیم.

بسیار جالب می‌شد اگر گوگل از AMD Vega 7nm استفاده می‌کرد اما ظاهرا استادیا یک فرصت مناسب برای تیم قرمز است تا بتواند از طریق یک معماری کامل و ثابت شده درآمد بیشتری کسب کند. بمانند هر پلتفرم دیگری Google Stadia نیز تکامل خواهد یافت و با عرضه معماری 7 نانومتری Navi توسط AMD در فصل تابستان ممکن است در آینده شاهد استفاده از این کارت گرافیک‌ها در پلتفرم گوگل باشیم.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • پهنای باند چه ربطی به میزان حافظه داشت؟!اگر تو حالت DualChanel قرار میگره هم نهایتا 900GB/s دیتا ترنسفر داشت.

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.