سامسونگ و AMD برای تولید بخش گرافیکی تراشه های موبایل وارد همکاری شدند!

با کاهش لیتوگرافی و توان حرارتی در GPU و ریزمعماری های آنها، امکان استفاده ی تراشه های کوچک از موتورهای گرافیکی توانمند ممکن شده است. در همین راستا دو کمپانی AMD و Samsung، به طور رسمی آغاز همکاری خود را برای ساخت SOC های جدید اعلام کردند.

شرکت AMD اعلام کرده است که طی یک توافق با سامسونگ الکترونیک، مجوز استفاده از ریزمعماری گرافیکی Radeon را برای ساخت پردازنده های موبایل، در اختیار سامسونگ قرار می دهد. این به معنی پایان همکاری سامسونگ با تراشه های گرافیکی Mali GPU است که از سال 2014 تا کنون ادامه داشته است. سامسونگ معتقد است که تراشه های گرافیکی Radeon به نسبت ریزمعماری Mali در حوزه گرافیکی، از توانایی بالاتری برخوردار است.

همکاری سامسونگ و ای ام دی، به تولید بخش گرافیکی تراشه های Exynos ختم خواهد شد. شرکت سامسونگ، سازنده و طراح تراشه های Exynos است که البته رقبای آن ناچار به ستایش این تراشه شده اند. شرکت AMD در سال 2009 بخش Imageon را به حوزه گرافیک گوشی های موبایل باز می گشت، به کوالکام فروخت. در نتیجه این می تواند اولین ورود جدی AMD به بازار گوشی های هوشمند باشد.

تراشه های Exynos

قرارداد فی مابین سامسونگ و AMD تنها در بخش معماری گرافیکی Radeon بوده و سامسونگ به تنهایی وظیفه تولید و پیاده سازی را در تراشه های SOC بر عهده دارد. متاسفانه جزئیات این قرارداد و پارامترهای فنی، هنوز اعلام نشده است؛ با این وجود این خبر به سرعت در رسانه ها سر و صدای بسیاری به راه انداخت!

(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • تو تویتر من زودتر اخبارو میخونم تا اینجا
  ولی حرکت جالبی خواهد بود
  در ضمن دیشب اپل از محصولش رونمایی کرد ولی اینجا هنوز نمیبینم
  مشخصات 8 core xenon
  32gb ram
  1.5tr ssd
  با قیمت ۵۹۹۹ هزار دلار

  0 پاسخ
 • محمد

  من نمیفهمم مگه amd تکنولوژی گرافیک موبایل رو به کوالکام نفروخت حتی adreno دقیقا از تمام حروف radeon استفاده میکنه
  پس چجوری پنتنت داره هنوز

  0 پاسخ
 • miad

  چون arm وارد لپ تاپ شده الان amd و intel هم بدشون نمیاد جبران کنن وارد موبایل بشن

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.