آشنایی تخصصی با موتورهای کارت گرافیک های AMD NAVI 5700

در روز گذشته AMD طی کنفرانس اختصاصی خود در جریان E3 2019 به معرفی کارت گرافیک های Navi در 2 مدل پرداخت؛ پس از معرفی این محصولات، اینک وقت بیشتری برای پرداختن به جزئیات آنها داریم؛ به عنوان مثال موتورهای مولتی مدیا.

هر کارت گرافیک مدرن امروزی و حتی مدل های قدیمی تر دارای دو موتور Display Engine و Multimedia Engine هستند که اطلاع از جزئیات آنها ضروری است. نمی دانیم که شما عزیزان تا چه با اهمیت این 2 موتور آشنا هستید؛ اما شاید مطالعه این مطلب بتواند در این زمینه به شما کمک نماید. دو جزء غالبا نادیده گرفته شده از یک معماری جدید گرافیکی قابلیت های I / O و چندرسانه ای هستند.

ای ام دی در کنار کارت گرافیک های Radeon RX 5700 نسل جدید Radeon Display Engine و Radeon Multimedia Engine را معرفی کرده است؛ Display Engine یک بخش سخت افزاری درون کارت گرافیک ها است که درگاه های I/O شامل خروجی ها را مدیریت می کند. Radeon Multimedia Engine نیز یک سخت افزار داخلی دیگر، به منظور شناسایی کدک ها (CODEC) و رابطی برای پردازنده به حساب می آید.

موتور Navi Radeon Display اینبار با یک کنترلر DisplayPort 1.4 HDR معرفی شده است؛ این به معنی پشتیبانی از نسل جدید HDR بوده و کاربران می توانند تصاویر 8K با نرخ 60 فریم در ثانیه را مشاهده نمایند. توجه فرمایید که این به معنی قدرت اجرای بازی های 8K نبوده و در زمینه های مولتی مدیا، فیلم و تصاویر کاربرد بیشتری دارد. DisplayPort 1.4 HDR می تواند تصاویر 4K را با نرخ فریم حداکثر 240 فریم، نمایش دهد.

موتور Navi Radeon Display

این رابط از HDRهای 10 بیتی پشتیبانی می کند. پشتیبانی از Display Stream Compression نسخه DSC 1.2a ویژگی دیگر این موتورها به حساب می آید. کنترلر صفحه نمایش از عمق رنگ حداکثر 30 بیت پشتیبانی خواهد کرد. این موتور از یک حالت کم مصرف یا کم توان Multi-Plane Overlay Protocol استفاده می کند؛ بدین معنی که در زمان پخش محتوایی مانند فیلم، قدرت گرافیکی و توان را کاهش می دهد.

موتور چندرسانه ای Radeon با پشتیبانی از CODEC های بیشتر به روز می شود. تراشه Navi 10 برای رمزگشایی ویدئو VP9 در فرمت های 4K برای 90 فریم و 8K تا 24 فریم طراحی شده است. رمزگشایی ویدیوی های فشرده، مانند داده هایی که از پخش کننده های آنلاین دریافت می گردد، نیازمند یک کدک مانند H.265 HEVC است که در Radeon Multimedia Engine گنجانده شده است.  همچنین این موتور از رزولوشن FHD با نرخ حداکثر 360 فریم در ثانیه پشتیبانی خواهد کرد.

موتور چندرسانه ای Radeon

رمزگذاری H.264 MPEG4 می تواند با افزایش سرعت، ویدیو های 4K را با 150 فریم در ثانیه و FHD را با 600 فریم در ثانیه رمز گشایی نماید. همچنین همین فرمت می تواند رزولوشن 4K را با نرخ 90 فریم در ثانیه و FHD را با نرخ 150 فریم در ثانیه رمزنگاری نماید.

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • این سری از کارتای AMD محشره مصرفشون حسابی کم شده .ایشالله یه NAVI 5700 نصیب آقای اریایی شه=))

    1 پاسخ
  • (. ) ( .)

    در پاسخ به: پژمان

    آمین=))

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.