AMD تولید کارت گرافیک Radeon VII را متوقف کرده است!

چندی پیش AMD کارت گرافیک Radeon VII را به عنوان اولین 7 نانومتری جهان، در تعداد محدود وارد بازار ساخت؛ بدون مدل های سفارشی و با حافظه های HBM به همراه کولری که به خوبی از پس دفع حرارت آن برنیامد. امید آن می رفت که پس از مدتی شاهد مدل های سفارشی باشیم؛ و یا دست کم AMD تولید این کارت گرافیک را ادامه دهد.

حال باخبر شده ایم که AMD تصمیم گرفته است که تولید کارت گرافیک Radeon VII را در حال حاضر متوقف کند. طبق گزارش Cowcotland، ای ام دی دیگر قادر به تولید و فروش کارت گرافیک Radeon VII در قیمت رقابتی با NVIDIA RTX 2080 نیست. خصوصا زمانی که Radeon RX 5700 XT با 5 تا 12 درصد پرفورمنس کمتر، با قیمت نصف این مدل وارد بازار می شود.

AMD احتمالا منتظر عرضه کارت های گرافیک RX 5700 XT در مدل های سفارشی، به منظور کاهش این شکاف است. RX 5700 XT با صرف هزینه کمتر به نسبت کارت گرافیک Radeon VII تولید شده و یکی از دلایل آن استفاده از کولر کوچکتر و البته حافظه های GDDR6 به جای HBM2 است. در مقایسه با Radeon RX 5700 XT ، کارت گرافیک Radeon VII از یک شیوه MCM بهره برده و از پشته های 32 گیگابیتی تشکیل شده است که دارای یک مدار VRM به مراتب پیچیده و بزرگ تر است.

تولید تراشه Radeon VII با سیستم MCM صورت گرفته و این مسئله هم دلیلی بر پیچیدگی و هزینه بیشتر است؛ ظاهرا AMD دیگر نمی تواند تنها با کاهش قیمت و برچسب قیمت پایین تر، در برابر کارت های گرافیک پرچمدار مانند RTX 2080 با Radeon VII رقابت کرده و در نتیجه آن را دست کم موقتی هم که شده، از خطوط تولید خود خارج کرده است. شاید دلیل تولید بسیار پایین این مدل هم همین باشد.

(2 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.