بررسی اختصاصی ست واترکولر XSPC RS360

خنک کننده های مایع به دلیل وجود برخی محدودیت ها در خنک کننده های بادی (Air) که مهم ترین دلیل آنها مشکل در نصب حافظه رم و کمبود فضای داخل کیس است، روز به روز محبوب تر می شوند و کاربران بیشتری به سمت واترکولر ها می روند. متاسفانه در دو سال اخیر در بازار کشور شاهد کمیاب و نایاب شدن واترکولر ها بودیم و نمونه های بسیار محدود موجود نیز با قیمت های وحشتناکی به فروش می رسیدند. شرکت عقیق رایانه تک که یکی از شرکت های قدیمی فعال در زمینه خنک کننده ها به شمار می رود، مدتی است که ارائه کننده محصولات کمپانی انگلیسی XSPC در بازار کشور است. با ورود محصولات جدید XSPC که شامل دو مدل ست کامل واترکولر می شود، یک بررسی کامل از یکی از این محصولات را برای شما در نظر گرفته ایم. ست واترکولر مورد بررسی از سه قطعه اصلی شامل بلاک پردازنده Raystorm، پمپ X2O 750 V4 و رادیاتور RS360 تشکیل می شود. همچنین XSPC قطعات مورد نیاز دیگری مانند خمیر سیلیکون، سه عدد فن با سرعت چرخش 1650 دور در دقیقه، سه محافظ فلزی فن و مبدل بلاک پردازنده برای نصب روی سوکت های مختلف را به همراه این ست عرضه می کند. در ادامه، ابتدا با قطعات تشکیل دهنده ست واترکولر و سپس با کارایی آن در تست های مختلف آشنا می گردید.

بررسی واترکولر XSPC

لینک بررسی در وب سایت کمپانی XSPC به عنوان اولین و تنها بررسی محصولات XSPC در خاورمیانه و اولین و تنها بررسی به زبان فارسی در جهان

   بررسی واترکولر XSPC

در ست واترکولر مورد بررسی، تقریبا تمامی قطعات مورد نیاز برای راه اندازی یک خنک کننده قدرتمند موجود است و تنها غایب این لیست، کولانت (مایع مخصوص خنک کننده) است که به ناچار باید از کولانت برندهای دیگر و یا آب مقطر دوبار تقطیر استفاده کنید. در ادامه می توانید قطعات موجود در بسته بندی ست واترکولر XSPC را مشاهده و با آنها آشنا شوید. 

بررسی واترکولر XSPC

1- بلاک پردازنده Raystorm: یک بلاک زیبا که با دقت و ظرافت تحسین برانگیزی با در نظر گرفتن تمامی موارد طراحی گردیده است. بلاک Raystorm از یک هسته مرکزی از آلیاژ مس خالص به همراه یک براکت شیشه ای و فلزی تشکیل شده که ورودی و خروجی شیلنگ ها (ورودی از رادیاتور و خروجی به پمپ) به همراه دو محفظه برای قرار دادن لامپ های دیود نوری آبی رنگ در چهار سمت بلاک، تمام بخش های آن را شامل می شود. سطح بلاک کاملا صاف بوده و با باز کردن چهار پیچ موجود روی آن، می توانید به داخل هسته مرکزی بلاک نیز نگاهی بیندازید و با فناوری ساخت آن آشنا شوید. 

بررسی واترکولر XSPC

 اجزای تشکیل دهنده بسته بندی بلاک Raystorm شامل بلاک، براکت نصب روی سوکت های مختلف (سوکت های LGA 1155/1156/1366/2011 اینتل و AM2/AM3 ای ام دی)، دو عدد دیود نوری آبی رنگ (که توسط یک کانکتور چهار پین مولکس از طریق پاور روشن می شوند)، خمیر سیلیکون XSPC K2 و یک بسته کامل از پیچ و فنر مورد نیاز برای نصب می شود. سطح هسته مرکزی بلاک با ابعاد 56 میلیمتر و ارتفاع 3 میلیمتر (سطح تماس پردازنده با آلیاژ مس) به صورت اختصاصی برای مهار حرارت پردازنده های چند هسته ای، توسط دستگاه برش کامپیوتری CNC تولید می شود. ورودی و خروجی شیلنگ ها، به ابعاد 1/4 اینچ روی بلاک وجود دارد که فیتینگ تبدیل به 1/2 اینچ از آلیاژ گران قیمت کروم به آسانی روی آن قابل نصب است.

 بررسی واترکولر XSPC

 سطح تماس بزرگ و ساخته شده از آلیاژ مس می تواند حرارت تمامی پردازنده های اینتل و ای ام دی (قابل پشتیبانی توسط براکت ها) را کنترل کرده و تجربه ای جدید از سرما را برای شما پدید آورد. نصب بلاک روی پردازنده توسط یک پیچ بلند و یک فنر فلزی صورت می گیرد که تنها قرار دادن انتهای پیچ ها روی براکت کمی نیاز به صبر و حوصله دارد و باقی مراحل نصب آن بسیار ساده و سریع صورت می پذیرد. در بسیاری از بررسی های انجام شده در سایت ها و نشریات خارجی، بلاک Raystorm از ساده ترین روش نصب در میان بلاک پردازنده در سیستم های خنک کننده مایع بهره می برد که بدون نیاز به ابزار می توانید نسبت به نصب آن اقدام کنید. 

بررسی واترکولر XSPC

2- پمپ X2O 750 V4: پمپ مورد بررسی در استاندارد 5.25 اینچ تولید و قابلیت نصب در براکت مخصوص نصب درایو های نوری در پنل جلوی کیس ها را دارد که البته به اندازه دو درایو نوری فضا اشغال می کند. XSPC نیز برای سهولت در نصب آن، هشت حفره مخصوص برای نصب پمپ روی کیس در نظر گرفته تا در کیس های Mid Tower و بزرگتر بتوانید از پمپ به خوبی استفاده کنید و وادار به استفاده از آن در داخل یا خارج از کیس نشوید. پنل جلوی پمپ توسط یک آچار آلن و چهار پیچ قابل تعویض بوده و XSPC نیز با در نظر گرفتن یک پک جداگانه شامل دو پنل آلومینیومی با دو رنگ مشکی و نقره ای، سعی در ایجاد تنوع برای کاربران دارد. این پک به همراه پیچ ها و آچار مخصوص به قیمت 4.98 پوند به فروش می رسد که به نظر بسیار ارزان می رسد. 

بررسی واترکولر XSPC

برای اتصال شیلنگ ها به پمپ باید از فیتینگ 1/4 اینج استفاده کنید که در بسته بندی ست واترکولر وجود دارد و نصب آن بدون نیاز به ابزار صورت می گیرد. برای پر کردن مخزن پمپ باید درب پیچی بالای پمپ را باز کرده و کولانت را به همراه ترکیب میزان مشخصی از آب تصفیه شده یا آب مقطر (تعیین شده توسط شرکت تولید کننده کولانت) داخل آن بریزید. سپس باید با استفاده از کانکتور مخصوص 24 پین پاور موجود در بسته ست واترکولر، بدون روشن کردن سیستم، پمپ را روشن کرده تا کولانت در سیستم خنک کننده به جریان بیفتد. به طور معمول باید عمل ریختن کولانت به داخل پمپ را باید چند بار تکرار کنید تا مایع به میزان کافی در سیستم خنک کننده به جریان بیفتد. توان مورد نیاز برای راه اندازی پمپ توسط یک پاور استاندارد 200 واتی و یک کانکتور 4 پین مولکس تامین می گردد. 

بررسی واترکولر XSPC

پمپ X2O 750 V4 قابلیت پمپاژ 750 لیتر در هر ساعت و گنجایش 625 میلی لیتر کولانت را دارد و می تواند مایع داخل پمپ را در شیلنگ به طول 1.8 متر به جریان اندازد. در بخش پشتی پمپ محل مخصوص قرار دادن لامپ LED آبی رنگ برای نمایش بهتر محتویات مخزن پمپ وجود دارد که توان مورد نیاز LED توسط یک کانکتور 4 پین Molex تامین می شود. مهم ترین مسئله در پمپ سیستم های خنک کننده مایع، نویز پمپ است که در X2O 750 V4، نویزی برابر با 42 دسی بل در حداکثر سرعت پمپاژ را ایجاد می کند که در در حالت استفاده در داخل کیس به هیچ وجه صدای آن را احساس نخواهید کرد (البته در لحظه روشن شدن سیستم صدای پمپ به وضوح قابل احساس است). XSPC با تغییر پروانه به کار رفته در پمپ، علاوه بر افزایش شدت جریان و فشار، نویز تولید شده را نیز به میزان قابل توجهی کاهش داده است. در تصویر بالا می توانید تفاوت های دو پروانه به کار رفته در نسل گذشته و جدید پمپ X2O 750 را مشاهده کنید. 

بررسی واترکولر XSPC

3- رادیاتور RS360: کمپانی XSPC در سال 1994 کار خود را با تولید یک رادیاتور آغاز کرد و باید از رادیاتورهای این کمپانی انتظار بیشتری داشت. با در دست گرفتن رادیاتور RS360 (و سایر رادیاتورها، با تجربه ای که از رادیاتور RS240 به دست آورده بودم) می توانید به کیفیت ساخت بالا پی ببرید و کمترین خطای ممکن را در طراحی و تولید آن مشاهده کنید. قابلیت نصب شش عدد فن 120 میلیمتری روی RS360 وجود دارد که XSPC سه عدد فن با سرعت چرخش 1650 دور در دقیقه را در بسته بندی ست واترکولر قرار داده است. همچنین این رادیاتور از یازده لوله کوچک برای انتقال کولانت از ابتدا تا انتهای رادیاتور بهره می برد. 

بررسی واترکولر XSPC

دوازده عدد پیچ بلند به همراه سه عدد محافظ فلزی مشکی رنگ نیز برای رادیاتور وجود دارد که برای نصب سه یا شش عدد فن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین چهار عدد براکت فلزی برای نصب رادیاتور داخل کیس (با حفظ فاصله برای نصب شش عدد) یا نصب آن روی سطوح وجود دارد. برای اتصال شیلنگ ها به رادیاتور همانند بلاک و پمپ از فیتینگ 1/4 اینچ بهره گرفته می شود که از آلیاژ کروم ساخته می شود. با وجود طول بلند رادیاتور ممکن است روی میز یا سطوحی که از آن استفاده می کنید، فضای کافی وجود نداشته باشد و با اجبار از رادیاتور به صورت عمودی بهره گیرید. در این حالت XSPC دو عدد پایه نگه دارنده برای رادیاتور در نظر گرفته که باید آن را به صورت جداگانه خریدای کنید که البته این پایه تنها برای رادیاتور های سری AX در نظر گرفته شده و به قیمت به نسبت گران حدود 19 پوند به فروش می رسد. 

بررسی واترکولر XSPC

از دیگر قطعات موجود در ست واترکولر می توان به شیلنگ شفاف به طول 2 متر، خمیر سیلیکون XSPC K2، سه عدد فن XSPC با سرعت چرخش 1650 دور در دقیقه، شش عدد محافظ فلزی فن، مبدل بلاک پردازنده برای مادربورد های سوکت AMD، شش عدد فیتینگ 1/4 به 1/2 اینچ از آلیاژ کروم و شش عدد بست پلاستیکی مخصوص برای محکم کردن اتصال شیلنگ به فیتینگ اشاره کرد که همگی در بسته بندی این محصول وجود دارند. تنها غائب موجود در بسته بندی، کولانت است که در تمامی ست های واترکولر این شرکت، جای خالی آن احساس می گردد. 

بررسی واترکولر XSPC

سیستم و شرایط تست

برای بررسی ست واترکولر XSPC از مادربورد ASUS Sabertooth Z77 و پردازنده Intel Core i5-2500K استفاده گردیده است. همچنین در تست های مجهز به شش عدد فن، از فن های Enermax Turbo Silence PWM بهره گرفته شده است که وظیفه دمیدن هوا به سمت فن های مکنده XSPC را بر عهده داشتند. به دلیل وجود کانکتور سه پین در فن های XSPC، کنترل سرعت چرخش آنها امکان پذیر نبوده و تست ها در حالت سه فن و شش فن در حداکثر سرعت چرخش فن ها انجام گردیدند. همچنین هنگام اجرای تست ها، دمای محیط بین 27 تا 29 درجه متغیر بوده است. 

بررسی واترکولر XSPC

تست ها در دو حالت با سه عدد فن XSPC و ترکیب سه عدد فن Enermax T.B Silence PWM در فرکانس 3300 مگاهرتز

 بررسی واترکولر XSPC

تست ها در دو حالت با سه عدد فن XSPC و ترکیب سه عدد فن Enermax T.B Silence PWM در فرکانس 4500 مگاهرتز

 

نتیجه گیری: خرید یک خنک کننده مایع با قیمت 945/000 تومان، محدود به کاربرانی است که اورکلاکر یا گیمر هستند و مدت زمان استفاده از کامپیوتر شخصی برای آنها بسیار زیاد است. همچنین آنها برای دستیابی به عملکرد و کارایی بهتر، مجبور به اورکلاک پردازنده به فرکانس های بالاتر هستند و در این راه، یک خنک کننده مهم ترین نقش را برای دستیابی به فرکانس بالا ایفا می کند. با توجه به عدم وجود خنک کننده مایع در بازار، تنها دو گزینه از برند XSPC با قیمت های 845/000 تومان (رادیاتور RS240، پمپ X2O 750V4 و بلاک Raystorm) و 945/000 تومان (ست واترکولر مورد بررسی) را می توانید خریداری کنید که عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش می گذارند. تنها مشکل ست واترکولر های کمپانی XSPC، عدم وجود کولانت در بسته آنهاست و باید کولانت را که در بازار فعلی کشور بسیار نایاب است به صورت جداگانه خریداری کنید. با خرید ست واترکولر (از تمامی برندها) موظف به بازدید در بازه های زمانی منظم از اتصالات فیتینگ ها به رادیاتور، پمپ و بلاک هستید تا از نشت احتمالی کولانت (به خصوص در بلاک که به صورت مستقیم با مادربورد در تماس است) جلوگیری کنید. همچنین تمیز کردن رادیاتور و فن ها از گرد و غبار نیز می تواند در عملکرد خنک کنندگی بسیار موثر واقع شود و سبب افزایش طول عمر فن ها نیز می گردد.در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که اورکلاکر یا گیمر هستید و برای دستیابی به عملکرد بهتر، به یک خنک کننده خوب نیاز دارید، به هیچ وجه ست واترکولر XSPC را از دست ندهید.

 

لینک بررسی در وب سایت کمپانی XSPC به عنوان اولین و تنها بررسی محصولات XSPC در خاورمیانه و اولین و تنها بررسی به زبان فارسی در جهان 

آخرین ویرایش در:

دیدگاه‌ها   

javad96
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: javad96 زمان: 07:59 1392/10/27
با سلام خیلی ممنون خیلی از سایتتون استفاده کردیم
نقل قول کردن
David
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: David زمان: 16:41 1392/04/02
بسیار آموزنده بود ممنون از شما.
نقل قول کردن
محمدرضا پناهی
- 0 + 0 لینک نوشته شده توسط: محمدرضا پناهی زمان: 11:04 1392/04/01
واقعا خبر خوبی بود. این نشان میده شرکت های اصلی بیش از دوستان عزیزمان که در ایران فقط به عنوان نماینده هستند برای مطالب ارزش قائل هستند.
نقل قول کردن
scott
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: scott زمان: 16:48 1392/03/18
واقعا عالی بود.یکی از بهترین بررسی های سخت افزاری بود که دیده بودم.
با تشکر از زحماتتون.
نقل قول کردن
یک دوست
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: یک دوست زمان: 11:51 1392/03/17
سلام
اگه ممکنه یه مقایسه بین واتر کولر های دو شرکت XSPC و ekwb بگذارید .
نقل قول کردن
Mohammad
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: Mohammad زمان: 17:29 1392/03/13
سلام
واقعا عالی و دستتان درد نکند. ممنون از زحمات شما
اولین تست از واترکولر در فروم و شاید در داخل کشور
راستی کاشکی تست از کیس همراه با واتر کولر هم انجام میدادید
ویا مطالب بیشتر ومفیدتر در رابطه با واتر کولر
چون خیلی مجهول مانده.
نقل قول کردن
حسام شالیکاریان
- 0 + 2 لینک نوشته شده توسط: حسام شالیکاریان زمان: 17:33 1392/03/12
از لطف همه دوستان سپاسگزارم.

موفق باشید
نقل قول کردن
old gamer
- 1 + 1 لینک نوشته شده توسط: old gamer زمان: 14:14 1392/03/09
عالی بود
نقل قول کردن
shahidamlaki
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: shahidamlaki زمان: 16:13 1392/03/08
سلام واقعا ممنون ولی قیمتش خیلی فضایی هست
نقل قول کردن
محمدرضا پناهی
- 0 + 0 لینک نوشته شده توسط: محمدرضا پناهی زمان: 14:50 1392/03/08
مطلب کامل و جامعی بود. واقعا از طرف خودم از اقای شالیکاریان تشکر می کنم
نقل قول کردن
IMAN4K
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: IMAN4K زمان: 07:30 1392/03/08
استاد شالیکاریان، کیس زیبایی است.
ممنون از زحمات
نقل قول کردن
محسن
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: محسن زمان: 22:28 1392/03/07
سلام
آقا حسام واقعا دستت طلا که عالی بود مثل همیشه، خدا قوت ...
نقل قول کردن
سعید مظفری
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: سعید مظفری زمان: 22:00 1392/03/07
با تشکر از استاد حسام شالیکاریان که این بار هم چیزهای زیادی را از ایشان یاد گرفتیم. سپاسگذارم. خسته نباشید دلاور!
نقل قول کردن
وحید
- 0 + 1 لینک نوشته شده توسط: وحید زمان: 21:38 1392/03/07
بسیار عالی! واقعا خنک کننده بسیار قوی ای هستش!
راستی حسام جان امکان خرید محصولات xspc به صورت تکی وخارج ست هست؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید